wtorek, 31 lipca 2012

Pasta z bobu - przepis

Sezon na bób w pełni, więc trudno mi się oprzeć. Dziś na śniadanie przygotowałam pastę z bobu. Oto przepis!



Składniki:
opakowanie bobu
majeranek
cząber
limonka
2 szalotki
2 ząbki czosnku
sól, pieprz
oliwa z oliwek



Przygotowanie:
Ugotujcie bób: do wrzątku wrzućcie bób, dodajcie łyżeczkę majeranku i odrobinę cząbru (tak ugutowany bób będzie miał wspaniały aromat) oraz odrobinę soli. Po około 20 minutach odcedźcie i zalejcie zimną wodą. Teraz najgorsza część - musicie obrać bób ze skórki.




Szalotki pokrójcie w drobną kostkę i zalejcie sokiem z limonki - odstawcie na 1/2 godziny. Do bobu dodajcie sól, pieprz, wyciśnięty czosnek oraz szalotki. Rozetrzyjcie na gładką masę, dodając oliwę z oliwek. Nie miksuję bobu, lubię jak pozostają w paście wyraźne kawałki bobu. Robię to za pomocą ręcznej trzepaczki do ciasta.



Pastę podaję na grzankach. Posypuję dodatkowo pieprzem, polewam jeszcze oliwą, dodaję zioła i przyprawy, które lubię.
Pasta z bobu jest genialna.




Wypróbujcie mój przepis na sałatkę z bobu.

poniedziałek, 30 lipca 2012

Tapenade z zielonych oliwek - jak zrobić?

Oliwki mogę jeść do wszystkiego, dlatego tapenade robię dość często. Ta pasta oliwkowa nadaje się na grzanki, ale też jako dodatek do innych dań.



Składniki:
litrowy słoik wydrylowanych oliwek
2 ząbki czosnku
3 anchois
pieprz cayenne
sok z cytryny lub limonki
oliwa z oliwek



Przygotowanie:
Oliwki odsączcie i przez 2 godziny moczcie w ciepłej wodzie, co jakiś czas zmieniając wodę. Dzięki temu pasta nie będzie dramatycznie słona. Do blendera wrzućcie wszystkie składniki i miksujcie (jeśli nie lubicie anchois, nie musicie dodawać, piperz cayenne również możecie zastąpić inną przyprawą według uznania). Stopniowo dolewajcie oliwę, tak by uzyskać gładką masę.



Mam tylko jeden problem. Kiedy tapenade smakuję u znajoych, pasta jest zupełnie gładka. Moja jest dobra, ale wyraźnie czuć "grudki", niezależnie od tego, jak długo miksuję. Może znacie sposób na uzyskanie gładkiej masy?




Polecam Wam przepis na kwiaty cukinii duszone w klarowanym maśle.

poniedziałek, 23 lipca 2012

Sałatka z bobu z pieczarkami - jak zrobić




Uwielbiam bób. Dlatego gotuję go prawie codziennie. Żeby nie przegapić sezonu. Tym razem postanowiłam połączyć bób z pieczarkami.





Składniki na sałatkę:
opakowanie bobu
1/4 kg pieczarek
cebula dymka
oliwa z oliwek
sól, pieprz



Przygotowanie:
Bób umyjcie a następnie ugotujcie (wrzućcie do lekko osolonego wrzątku i gotujcie przez około 20 minut). Pieczarki oczyśćcie, pokrójcie drobno i podsmażcie na oliwie. Dodajcie do bobu. Dymkę pokrójcie, dodajcie do pozostałych składników. Doprawcie solą i pieprzem. Połączenie bobu i pieczarek jest znakomite. PS Ja dodałam jeszcze odrobinę startego wędzonego sera do smaku.




Jeśli wolicie "skrommniejszą" wersję sałatki z bobem - wypróbujcie ten przepis.

piątek, 20 lipca 2012

Sałatka z buraków na słodko - przepis

Buraków nigdy za wiele. W każdej postaci i o każdej porze.  Uwielbiam sałatki z buraków. Tym razem w wersji lekko słodkiej.





Składniki na saładkę z buraków:
1/2 kg odranych i ugotowanych buraków
garść posiekanych orzechów włoskich
odrobinę świeżej kolendry
łyżka miodu
sok z 1/2 cytryny
sól
pieprz



Przygotowanie:
Buraki pokrójcie (w ósemki, kostkę - jak wolicie). Dodajcie posiekane orzechy, drobno pokrojoną kolendrę (ale uważajcie, ma intensywny aromat, więc nie przesadzajcie z ilością).  Z miodu, soku przygotujcie sos, dodajcie sól i pieprz. Jest obłędna. Ja daję jeszcze czosnek i dymkę.



Polecam też przepis na klasyczną sałatkę z buraków.

czwartek, 19 lipca 2012

Kwiaty cukinii - przepis



Od jakiegoś czasu miałam straszną ochotę zrobić kwiaty cukinii. Niestety, zanim z ogrodu na wsi dowiozłam je do mieszkania, były już tak nieapetyczne i nieświeże, że lądowały w koszu. Aż do momentu, gdy w jednym ze sklepów zauważyłam, że sprzedawane są z małymi cukiniami - nie większymi niż 10 cm. Zerwałam więc kwiaty cukinii z małymi cukiniami. Powiem więcej - w takiej postaci, przechowywane w lodówce, przez tydzień zachowują świeżość!



Przepis na kwiaty cukinii
kwiaty cukinii z małymi cukiniami
biały pieprz, sól
masło klarowane



Przygotowanie:
Umyjcie cukinie, poczekajcie aż wyschną. Na patelni rozgrzejcie masło klarowane (uważajcie, żeby nie spalić, bo będzie niesmaczne). Masło nada delikatnej potrawie niepowtarzalny smak. Wyłóżcie cukinie i delikatnie podsmażajcie (przekręcejąc na różne strony) około 10 minut aż się zrumienią. Doprawcie na koniec białym pieprzem i solą.



Tak młode cukinie w ogóle nie przypominąją smakiem dojrzałych owoców - poezja. To danie jest proste i naprawdę smaczne. Podałam je z delikatną sałatką z rukoli z własnego ogródka (ma zupełnie inny smak - jest bardziej ostra, i wyraźnie orzechowa), pomidorów, oliwy, soku z limonki, doprawionej odrobiną świeżej mięty, pieprzem i solą.




Polecam przepis na sałatkę z czerwoną cebulą.

środa, 18 lipca 2012

Sałatka z bobu - przepis



Sezon na bób w pełni. Dlatego przygotowuję bób na różne sposoby. Tymczasem moja wersja podpatrzonej sałatki z bobu.





Składniki:
opakowanie bobu
3 ząbki czosnku
sól
cukier
majeranek
oliwa z oliwek
wędzony ser




Przygotowanie sałatki z bobu:
Umyjcie bób. Wrzućcie do wrzątku. Dodajcie szczyptę soli i cukru. Gotujcie pod przykryciem (15 minut, jeśli bób jest młody, 20 minut jeśli jest nieco starszy). Nie rozgotujcie. Po tym czasie odcedźcie i poczekajcie aż bób wystygnie. Teraz najbardziej pracochłonna część  - wyłuskajcie bób z łupinek - obieranie bobu nie jest takie trudne - nadrywacie z jednej strony i wyciskacie.
Do obranego bobu dodajcie 2 łyżki oliwy, posypcie majerankiem, dodajcie sól i wyciśnięty czosnek. Na koniec pokrojony wędzony ser (bez sera smakuje równie dobrze). Oprócz majeranku można dodać cząber - ale nie każdy lubi ten smak.


Polecam też bób po polsku.

wtorek, 17 lipca 2012

Tarta z botwiną i serem - jak zrobić

Jeśli lubicie tarty i botwinę  - ten przepis jest dla Was.


Składniki na tartę:
ciasto:
2 szklanki mąki
3/4 kostki masła
1 żółtko
150 ml śmietany 30 proc.
sól



farsz:
pęczek botwiny
ser feta (może być też kozi albo twarożek)
starty ser wędzony do posypania tarty
sól, pieprz, zioła
150 ml kwaśnej śmietany
50 ml kremówki
3 ząbki czosnku
2 jajka
oliwa

Sposób wykonia:

Zróbcie kruche ciasto: w dużej misce posikajcie zimne masło z mąką. Nie dotykajcie rękami, bo masło się rozpuści. Żółtko rozbełtajcie ze śmietaną i odrobiną soli.  Może zdziwi Was w tym miejscu kremówka zamiast kwaśnej śmietany - ale uwierzcie - nadaje ona kruchemu ciastu niepowtarzalny aromat. Energicznie wymieszajcie z mąką i masłem. Jak składniki połączą się, schowajcie do lodówki na około 45 minut.

W tym czasie bardzo dokładnie umyjcie botwinę. Małe buraki pokrójcie drobno. Listki i łodygi pokrójcie na około 2 cm kawałki. Na patelni rozgrzejcie oliwę. Wrzućcie pokrojoną botwinę.  Podsmażajcie przez chwilę, potem zalejcie niewielką ilością wody, tak by botwiną zmiękła. Jak woda odparuje, dodajcie przeciśnięty przez praskę czosnek. Dodajcie ser oraz rozbełtane jajka i śmietany. Przyprawcie - solą, pieprzem - ja dodałam odrobinę świeżej mięty - ale naprawdę niewiele, by zapach nie zdominował dania. Jak masa zacznie gęstnieć, zdejmijcie z ognia.

Formę do tarty wysmarujcie masłem. Rozwałkujcie ciasto i wyłóżcie na blachę. Widelcem nakłujcie ciasto. Wstawcie do piekarnika nagrzanego do 180 stopni na 10 minut. Na podpieczone ciasto wyłóżcie masę. Posypcie tartą starty wędzonym serem do smaku - ładnie się zrumieni.




Tarta z botwiną i serem jest wspaniałym pomysłem na kolację. Ja podałabym z kwaśną śmietaną....



Polecam też przepis na tartę z kaszą gryczaną.

piątek, 13 lipca 2012

Wołowina z kurkami - przepis

Sezon na kurki trwa. Uwielbiam sos kurkowy - mogą to być tylko kurki w śmietanie lub z innymi dodatkami. Dziś proponuję z ligawą wołową i szalotką.



Składniki:
opakowanie kurek (około 0,75 kg)
1,2 kg ligawy
3 szalotki
oliwa
sól
pieprz
100 ml koniaku
czosnek niedźwiedzi
pietruszka

Przygotowanie:
Wołowiną umyjcie i pokrójcie na dość cienkie plasterki (około 3 mm). Podsmażajcie na oliwie.
Kurki bardzo dokładnie umyjcie, tak by potem piasek nie chrzęścił Wam pod zębami ;) Szalotki pokrójcie w kostkę (uwielbiam smak szalotek - ta cebula nie przytłacza swoim smakiem innych składników). Wołowinę popieprzcie i zalejcie koniakiem. Dodajcie szalotki.





Teraz na czas na kurki. Wszystko niech się dusi.



Dodajcie czosnek niedźwiedzi (kupcie koniecznie - to jedno z moich ulubionych ziół). Na koniec dodajcie drobno posiekaną natkę pietruszki i odrobinę soli.



Wołowina z kurkami jest boska!!!





czwartek, 12 lipca 2012

Bób po polsku, czyli z tartą bułką i masłem - przepis

Bób to jedno z moich ulubionych warzyw strączkowych. A sposób podawania "po polsku" - to dla mnie najprostsza  i najsmaczniejsza opcja.



Składniki na bób po polsku
opakowanie bobu
sól, cukier
masło
bułka tarta



Przygotowanie:
Umyjcie bób. Wrzućcie do gotującej się wody (z dodatkiem soli i cukru). Gotujcie pod przykryciem około 15 minut jeśli bób jest młody, lub 30 minut jeśli bób jest stary. Odcedźcie. Na rozgrzaną patelnię wrzućcie około 2 łyżek tartej bułki. Jak się zrumieni dodajcie masło - robię to w takiej kolejności, żeby bułka tarta nie zdążyła wchłonąć masło. Jeśli masło zacznie się pienić - super - to oznacza, że jest prawdziwe. Jeśli piany będzie mało lub nie będzie jej wcale - kupiliście produkt masłopodobny. Teraz polejcie bób bułką z masłem. Niestety ja jeszcze solę to wszytko i jem - tak długo, aż nie nic nie zostanie.....

środa, 11 lipca 2012

Białe szparagi z grilla - jak zrobić

Grillowane szparagi chodziły za mną od dawna. Znajoma mówiła, że z grilla smakują jej najbardziej. Zdecydowałam się, jak kupiłam bardzo grube białe szparagi - z cienkich podobno nie smakują tak dobrze.

Składniki na szparagi z grilla:
pęczek białych szparagów
oliwa
sól, biały pieprz



Przepis na szparagi:

Obierzcie szparagi. Rozgrzejcie grill (ja mam niestety elektryczny, z powłoką teflonową) i posmarujcie go odrobiną oliwy i ułużcie białe szparagi. Grillujcie z obu stron. Ja pozostawiłam dłużej, aż do momentu usyskania brązowej skórki.

Na talerzu posypcie solą, przyprawcie pieprzem. Możecie dodać jakiś sos. Ja zrobiłam sałatkę z rzodkiewek w sosie jogurtowym.



Szparagi z grilla smakują lepiej niż wyglądają. Jestem pewna, że zrobione na tradycyjnym grillu byłby jeszcze lepsze.

Jeśli wolicie zielone szparagi, sprawdźcie mój przepis.

wtorek, 10 lipca 2012

Szparagi w sosie z białych trufli i białym pieprzem

Postanowiłam kontynuować temat szparagów. Z białych szparagów na ogół robię zupę, ale dziś postanowiłam przyrządzić je nieco inaczej.



Składniki:
pęczek białych szparagów
sos truflowy (ze słoiczka)
sól, biały pieprz


Przygotowanie:
Niestety, musicie zacząć od ciężkiej pracy, czyli obierania szparagów.... Obrane gotujcie przez około 15 minut w lekko osolonej wodzie. Wyłóżcie na talerz.



Posypcie białym pieprzem - idealnie pauje do szparagów. Pozostało Wam już tylko dodanie sosu truflowego w ilości wg uznania. Ja kupuję małe słoiczki z białymi truflami. Zwracam uwagę na to, by w składzie nie było sztucznych aromatów, tylko śladowe ilości prawdziwych trufli. Tak, śladowe ilości. Sosy truflowe nie są takie drogie, jak mogłoby się wydawać. Ale zawartość trufli to około 0,02 proc.... Nic nie szkodzi - trufle mają tak intensywny smak, że nie trzeba więcej. Sosy te  - czasami zwane też kremami - zrobione są na bazie oliwy, która jest świetnym nośnikiem smaku i aromatu.



Białe szparagi idealnie komponują się z sosem truflowym. Spróbujcie. PS Koszt słoiczka kremu truflowego w zależności od pojemności to 14-24 zł. Starcza na wiele razy. Warto!

Sprawdźcie mój przepis na zielone szparagi z czerwonym pieprzem.

poniedziałek, 9 lipca 2012

Zielone szparagi z czerwonym pieprzem - przepis

Uwielbiam szparagi. Smakują wspaniale, a do tego można je jeść prawie bezkarnie. Niestety, sezon szparagowy prawie za nami. Na koniec postanowiłam więc urządzić sobie tydzień pod znakiem szparagów. Zaczęłam od zielonych.



Składniki:
1 kg zielonych szparagów
czerwony pieprz
sól
masło klarowane

Przygotowanie:

Zacznę od podzielenia się z Wami moim odkryciem. Znalazłam producenta szparagów - kupuję u niego uszkodzone szparagi na kilogramy - cena śmieszna. Uszkodzone - prawie same łepki ;) Dzięki temu w ogóle ich nie obieram. Do tego jak jadę około godziny 10.00 rano, to są świeżo zebrane z pola. Są tak cudownie świeże, że podczas gotowanie nie dodaję ani cukru, ani soli.



Gotujcie szparagi około 5 minut - pod warunkiem, że są świeże i cienkie, i nie mają zdrewniałych łodyg. Odcedźcie. Na patelni rozgrzejcie masło klarowane. Masło klarowne nada im cudowny aromat, który jednak nie przytłoczy smaku delikatnych zielonych szparagów. Wyłóżcie na patelnię szparagi. Posypcie czerwonym pieprzem, tam by wydobyć aromat. Podsmażajcie około 5 minut.



Wyłóżcie na talerze i delikatnie posypcie solą. Smacznego!