czwartek, 30 sierpnia 2012

Nalewka z jagód - przepis

Kończy się sezon na jagody. Nalewka jagodowa to świetny pomysł - aromatyczna i prosta w przygotowaniu będzie smakować każdemu.



Składniki:
kilogram jagód
litr wódki
1/2 kg cukru



Przygotowanie:
Jagody umyjcie, odrzućcie zapsute. Osuszcie. Wrzućcie do dużego słoja i zasypcie cukrem. Przykryjcie szczelnie. Po 2-3 dniach  jak puszczą sok zalejcie alkoholem. Odstawcie na 2-3 miesiące w ciemne miejsce do przemacerowania. Po tym czasie zlejcie i przeflitrujcie alkohol i rozlejcie do buteleczek.  Nalewka jagodowa ma piękny kolor i przyjemny aromat.



Polecam też przepis na nalewkę dyniową. 

środa, 29 sierpnia 2012

Tarta gruszkowa na cieście fillo - jak zrobić

Uwielbiam zapach gruszek. Tarta z gruszkami jest cudowna i pewnie zrobię ją nie raz w tym sezonie. Dziś na nieco innym spodzie niż zwykle - na cieście fillo.




Składniki:
opakowanie ciasta fillo
4 gruszki
2 łyżki zmielonych migdałów (opcjonalnie)
2 łyżki mąki
150 ml śmietany kremówki
2 jajka
3 łyżki cukru
oliwa z oliwek



Przygotowanie:
2 płaty ciasta fillo nasmarujcie oliwą i porozkładajcie na formie do tarty również wysmarowanej tłuszczem. Gruszki obierzcie, pokrójcie i rozłóżcie na cieście. Jajka, cukier, mąkę, śmietanę, cukier, utarte migdały zmiksujcie na gładką masę. Masę wylejcie na gruszki. Zapiekajcie w piekarniku nagrzanym do 180 stopni przez około 45 minut. Tarta gruszkowa smakuje obłędnie.



Zapraszam do wypróbowania przepisu na tartę cytrynową.



wtorek, 28 sierpnia 2012

Prosta zapiekanka z cukinii - jak zrobić




Tak, cukinie rządzą w tym sezonie. A zapiekanka z malutkich cukinii jest po prostu fantastyczna. Zaś podana z  sosem czosnkowym wprost obłędna.

Składniki:
mrożone ciasto francuskie
kilka małych (do 10 cm) cukinii
pomidor
cebula słodka
sól, pieprz
świeża mięta
przyprawy i zioła
oliwa z oliwek
żółty ser



Przygotowanie:
Formę do zapiekanki masmarujcie oliwą i wyłóżcie pierwszą warstwą ciasta francuskiego (musi być dobrze rozmrożone). Jeszcze raz posmarujcie oliwą. Pokrójcie pomidora i połowę cukinii. A także cebulę. Doprawcie tak, jak lubicie: ja dałam mięte, kolendrę, sól i pieprz. Następnie dajcie drugą warstę ciasta i oliwę. Na cisto drobno pokrójcie pozostałą część cukinii. Przyprawcie wegług uznania. Teraz zetrzyjcie na tarce ser - ja dałam ser parmezanopodobny ;)



Zapiekajcie około godziny w piekarniku nagrzanym do 180 stopni.



Zapiekankę podałam z sosem czosnkowym (wymieszane: 4 łyżki kwaśnej śmietany, łyżka majonezu, szczypiorek, roztarty ząbek czosnku, sól, pieprz, pieprz etiopski). Rewelacyja!



poniedziałek, 27 sierpnia 2012

Ekspresowa tarta z borówek amerykańskich - przepis




Nie przepadam za borówkami amerykańskimi. Nigdy nie wiem, co z nich zrobić. Tarta na cieście francuskim, z masą budyniową i borówkami amerykańskimi jest zaskakująco dobra. O wiele lepsza niż z jagodami. Po godzinie od upieczenia zostało mi tylko pół tarty...


Składniki:
opakowanie ciasta francuskiego
opakowanie borówek amerykańskich
2 jajka
2 łyżki mąki
4 łyżki kwaśnej śmietany
2 łyżki brązowego cukru
oliwa



Przygotowanie

Formę do tarty posmarujcie oliwą. Wyłóżcie dobrze rozmrożonym ciastem francuskim. Na ciasto wysypcie umyte i osuszone borówki amerykańskie.



Jajka, mąkę, cukier i śmietanę ubijcie na gładką masę. Masę wylejcie na borówki.



Tartę zapiekajcie około 45 minut w temperaturze 180 stopni. Ostatnie 10 minut możecie zwiększyć temperaturę, by tarta się nieco zrumieniła. Zaskakująco pyszna!





piątek, 24 sierpnia 2012

Rukola w tempurze - przepis





Rukola to moja ulubiona sałata. Przygotowałam ją w trochę nietypowy sposób - smażoną w cieście. Smakuje obłędnie - zapewniam!




Składniki:
rukola - większe listki (małe nie będą się nadawać)
2 jajka
mąka
śmietana
sól, pieprz
oliwa z oliwek
przyprawy (ja użyłam naprawdę niewielkiej ilości mieszanki: mięta, szałwia, bazylia, tymianek, oregano).

Przygotowanie:
Jajka zmiksujcie ze śmietaną (2 łyżki kwaśnej śmietany) i zagęścicie mąką. Ciasto musi być dość gęste. Dużo bardziej gęste niż na naleśniki. Dodajcie przyprawy, sól i pieprz.




Na patelni rozgrzejcie oliwę z oliwek. Obtaczajcie w ceście listki rukoli i obsmażajcie na złoty kolor. Najlepiej smakuje na gorąco. To wspaniała przekąska!


środa, 22 sierpnia 2012

Szybki deser gruszkowo-kokosowo-jabłkowy - bez pieczenia


Czasen nie mam czasu na pieczenie ciast, a bez słodkości trudno przetrwać mi dzień. Ratuję się ekspresowymi deserami bez pieczenia.



Składniki:
1 gruszka
2 jabłka
2 łyżki śmietanki
rodzynki
żurawina

mleczko kokosowe
młody kokos w zalewie (puszka)
2 łyżki wiórków kokosowych




Przygotowanie:
Obrane jabłka i gruszki pokrójcie w drobną kostkę. Dodajcie rodzynki, żurawinę, kokosa w zalewie (razem z zalewą), wiórki kokoswe (około 2 łyżek). Zalejcie mleczkiem kokoswym wymieszanym z kwaśną lub słodką śmietaną.
Smacznego!



wtorek, 21 sierpnia 2012

Nalewka z dyni - jak zrobić

Nalewka dyniowa ma niepowtarzalny obłędnie aromatyczny smak. Sezon na dynie właśnie się rozpoczął, więc do dzieła - dyniówkę czas nastawić!



Składniki:

obrana dynia
laska wanilii
cukier
2 litry wódki
sproszkowane mango (opcjonalnie)
2 ziarenka kardamonu
2 goździki



Przygotowanie:
Dynię pokrójcie w drobną kostkę i przełóżcie do dużych słoików. Dodajcie cukier - około 1/2 kg na litr wódki, goździki, kardamon. Zawsze robię w 2 słoikach i do jednego dodaję sproszkowane mango, dzięki któremu smak jest bardziej wyrazisty, ale bez mango nalewka również będzie smakować rewelacyjnie.  Zalejcie wódką. Odstawcie na 6-8 miesięcy. Po tym czasie zlejcie i przefiltrujcie. Zlaną nalewkę przelejcie do butelek i dodajcie po lasce wanilii.



Zapewniam, że warto się pomęczyć, smak na długo pozostanie Wam w pamięci. Ważne - nie używajcie spirytusu tylko wódki. Dzięki temu nalewka będzie łagodniejsza w smaku.



Polecam też przepis na nalewkę porzeczkową. 

poniedziałek, 20 sierpnia 2012

Kwiaty cukinii w cieście naleśnikowym - przepis

W tym sezonie na moim stole króluje cukinia. Dziś kwiaty cukinii smażone w cieście naleśnikowym. Musicie spróbować.



Składniki:
świeże kwiaty cukinii
oliwa z oliwek
2 jajka
mąka
kwaśna śmietana
sól, pieprz
ostry żółty ser



Przygotowanie:
Kwiaty dokładnie umyjcie o osuszcie. Zróbcie ciasto naleśnikowe (musi być znacznie bardziej gęste od tradycyjnego naleśnikowego, tak by dokładnie oblepiły kwiaty). Nie podaję dokładnych proporcji, musicie sami wyczuć gęstość ciasta. Całe jajka rozbijcie z 2 łyżkami oliwy z oliwek, 2 łyżkami kwaśnej śmietany. Dodajcie odrobinę soli i pieprzu. Teraz czas na mąkę. Dodajcie tyle, by ciasto było gęste. Jeśli będzie za gęste, ratujcie się śmietaną. 



Na patelni rozgrzejcie oliwę z oliwek. W każdy kwiat włóżcie kawałek żółtego sera. Potem obtoczcie go w cieście i smażcie na złoty kolor.



Najlepiej smakują gorące.


Polecam też przepis na kwiaty cukinii w maśle klarowanym.


środa, 15 sierpnia 2012

Nalewki na zdrowie




Rozpoczyna się sezon na robienie nalewek. Przysyłajcie pomysły na nalewki. Umieszczajcie je w komentarzu do wpisu do akcji na blogu lub odnośniki do swojego wpisu na Waszym blogu na funpagu http://www.facebook.com/pages/Gotuję-i-zjadam/335790209849388?ref=hl

Przysyłajcie przepisy na typowe tradycyjne nalewki oraz na te mniej znane, wymyślone przez Was.

Nalewka z porzeczek - jak zrobić

Nie przepadam za porzeczkami, ale pomysł zrobienia nalewki z białych porzeczek wydawał mi się słuszny. Białe porzeczki są idealne na nalewki. Zaczynajmy:



Składniki
1 kg białych porzeczek
2/4 litra wódki
1/2 kg cukru
laska wanilii



Przygotowanie:
Porzeczki opłuczcie, usuńcie szypułki. Wrzućcie do słoja i zasypcie cukrem. Po 2 tygodniach zalejcie wódką. Po pół roku przecedźcie i przelejcie do butelki. Dodajcie laskę wanilii. Po miesiącu będzie gotowa. Polecam - jej smak jest zaskakujący. Słodko-wytrawny będzie dobrze komponował się z wieloma potrawami i deserami.




Proponuję do nalewki szczupaka z sosie szafranowym.

wtorek, 14 sierpnia 2012

Szczupak w sosie szafranowym - przepis

Szczupak jest bezkonkurencyjny. Polacy lubią sosy, a do szczupaka sos szafranowy smakuje obłędnie. Do dzieła!



Skaładniki:
średniej wielkości wyfiletowany szczupak
oliwa z oliwek
sól, pieprz czarny i pieprz biały
śmietana do gotowania (250 ml)
1/4 szklanki białego wina
szczypta szafranu (opakowanie)
małe cukinie z kwiatami
masło klarowane
natka pietruszki
mąka



Przygotowanie:

Na rozgrzaną patelnię wlejcie odrobinę oliwy z oliwek. Szczupaka posólcie i popieprzcie czarnym pieprzem i delikatnie oprószczcie mąką. Usmażcie na złoty kolor.
Cukinie duście w klarowanym maśle - doprawcie solą, czarnym pieprzem i dorzućcie natkę pietruszki (nie krójcie jej - będzie łatwiej ją wyjąć).





Teraz czas na sos szafranowy.  Szafran namoczcie w białym winie.



Po 15 minutach zagotujcie wino z szafranem, doprawcie solą i białym pieprzem. Na koniec dodajcie śmietanę i podgrzewajcie aż zgęstnieje.  Nie doprawiam sosu szafranowego niczym innym, żeby wyeksponować smak szafranu. Szczupak w sosie szafranowym posmakuje każdemu.



Polecam też przepis na wątróbkę cielęcą w białym winie.

poniedziałek, 13 sierpnia 2012

Makaron z rukolą i serkiem mascarpone - przepis

Rukola to moja ulubiona sałata. Szczególnie  z własnego ogródka. Ma intensywny orzechowo-pieprzowy smak. W połączeniu z serkiem mascarpone tworzy wspaniały sos do makaronu.



Składniki:
makaron
opakowanie serka mascarpone
dwie garście rukoli
sól, pieprz
oliwa z oliwek
ząbek czosnki



Wykonanie:
Ugotujcie makaron (taki jaki lubicie - ja miałam tylko wstążki) wg przepisu na opakowaniu. Rukolę umyjcie i zblanszujcie. Jedną garść wrzućcie do blendera, dodajcie odrobinę oliwy z oliwek (łyżkę) oraz ząbek czosnku i zmiksujcie na papkę. Dodajcie serek mascarpone i drugą część rukoli.



Miksujcie przez chwilę, tak by dało się wyczuć kawałki rukoli. Przyprawcie solą i pieprzem.



Ja podałam makaron z kawałkiem gotowanej ligawy z przyprawami. Makaron z rukolą i mascarpone ma naprawdę zaskakujący cudowny smak.



Polecam też przepis na kwiaty cukinii.

czwartek, 9 sierpnia 2012

Carpaccio z cukinii - jak zrobić

W tym sezonie rządzi cukinia. Pod każdą postacią - także na surowo w formie carpaccio. Zaczynamy:



Składniki:
4 malutkie cukinie (do 10 cm długości)
parmezan
pieprz biały i czarny
sok z całej cytryny
sok z limonki
oliwa z oliwek
garść rukoli
opcjonalnie kurki



Przygotowanie:

Cukinie pokrójcie na bardzo cienkie plasterki (jak się uda  - żeby prześwitywały). Zalejcie sokiem z cytryny i odstawcie na 1/2 godziny. Rukolę umyjcie, osuszcie i wyłóżcie nią dno talerzyka. Na ruloli ułóżcie plasterki cukini oraz plasterki równie cienko pokrojonego parmezanu. Z oliwy, soku z limonki i szczypty soli przygotujcie dressing. Polejcie nim carpaccio. Na wierzch dodajcie jeszcze odrobinę pieprzu i jeszcze raz polejcie oliwą. Opcjonalnie można posypać cienko pokrojonymi kurkami. Smacznego!



Polecam przepis na kwiaty cukinii.