sobota, 29 września 2012

Zupa dyniowa z migdałami - przepis

Zupę dyniową tym razem przygotowałam na słodko. Dynia idealnie sprawdza się jako baza zarówno do słodkich jak i ostrych zup.




Składniki:
1 mała dynia
garść płatków migdałowych
garść pestek z dyni
wiórki kokosowe
rodzynki
2 marchewki
mięta
2 goździki
2 ziela angielskie
1 listek laurowy
5 ziarenek pieprzu
szczypta trawy cytrynowej (zmielonej)
kwiat gałki muszkatołowej
szczypta cynamonu
szczypta szafranu
kwaśna śmietana
oliwa  z oliwek



Przygotowanie:

Dynię i marchewkę pokrójcie, zalejcie wodą i gotujcie około 20 minut. Dodajcie przyprawy (zostawcie tylko śmietanę, rodzynki i połowę płatków migdałowych). Gotujcie jeszcze przez 20 minut. Zmiksujcie. Zupę dyniową podajcie przybraną kwaśną śmietaną i płatkami migdałowymi. Jest obłędna - słodka, choć bez cukru.




Polecam też przepis na szczupaka w sosie szafranowym.

sobota, 22 września 2012

Zapiekana cukinia - jak zrobić





Sezon na cukinię powoli dobiega końca. Duszona a następnie zapiekana cukinia zachwyci każdego.


Składniki
średniej wielkości cukinia
2 łyżeczki zupy miso (w postaci pasty)  - zamiast soli
2 łyżki suszonych warzyw zamiast kostki bulionowej
oliwa z oliwek
tarta bułka
ocet balsamiczny
pieprz czerwony
kurkuma
pieprz czarny
trawa cytrynowa
kolendra świeża lub suszona
nasiona kolendry
czarnuszka
mięta
pestki dyni
pestki słonecznika
2 ząbki czosnku




Przygotowanie:

Cukinię pokrójcie na drobne kawałki i podsmażcie w rondlu na oliwie. Jak cukinia wyraźnie zmięknie dodajcie miso. Pastę miso wcześniej rozmieszajcie w szklance ciepłej wody. Dodajcie zioła, przyprawy, pestki i czosnek. Duście około 20 minut. Na koniec dodajcie 2 łyżki octu balsamicznego.


Formę do zapiekania nasmarujcie oliwą z oliwek i posypcie tartą bułką. Przełóżcie duszoną cukinię. Wierzch polejcie oliwą, posypcie pestkami, pieprzem czerwonym, bułką tartą i delikatnie skropcie octem balsamicznym. Zapiekajcie w piekarniku przez 30 minut - najpierw w temperaturze 180 stopni - ostatnie 10 minut w temperaturze 200 stopni. Zapiekana cukinia smakuje obłędnie i znika błyskawicznie.... Smacznego!


piątek, 21 września 2012

Babeczki ze śliwkami - przepis






Kocham śliwki. Babeczki ze śliwkami na kruchym spodzie z serkiem rmascarpone i bezową pianką są obłędne.


Składniki:
kilka śliwek
kruche ciasto
małe opakowanie serka mascarpone
2 jajka
łyżka mąki pszennej
łyżka mąki ziemniaczanej
łyżeczka cukru
masło




Foremki wysmarujcie masłem (ja mam ceramiczne, więc dodatkowo posypuję tartą bułką, żeby ciasto nie przywierało). Rozwałkujcie cienko kruche ciasto i wyłóżcie nim foremki.
Mascarpone ubijcie z żółtkami i łyżką mąki pszennej. Dodałam odrobinę wanilii do smaku. Białka ubijcie na pianę. Pod koniec dodajcie mąkę ziemniaczaną i cukier.

Na kruche ciasto wyłóżcie masę z serka mascarpone. Śliwki przekrójcie na pół i udekorujcie babeczki.

Zapiekajcie w piekarniku nagrzanym do 180 stopni przez 15 min. Po tym czasie na babeczki wyłóżcie pianę z białek. Zapiekajcie jeszcze 20 min. Ostatnie 10 minut pieczcie babeczki w temperaturze 200 stopni. 

czwartek, 20 września 2012

Błyskawiczny deser brzoskwiniowy - dla niespodziewanych gości







Podam Wam mój sposób ratunkowy na wypadek niespodziewanych gości - ekspresowy deser z brzoskwiń i serka mascarpone.


Składniki:
puszka brzoskwiń
opakowanie serka mascarpone



Wykonanie:

Brzoskwinie przełóżcie do pucharków i udekorujcie serkiem mascarpone. Zamiast mascarpone może też być śmietana lub ricotta. Pyszne i proste. 


środa, 19 września 2012

Nalewka jarzębinowa - jak zrobić

Nalewka z jarzębiny ma niepowtarzalny aromat. Dodałam trochę malin i wyszło coś obłędnego.





Składniki:
1/2 kg jarzębiny
pojemniczek malin
cukier
litr wódki



Przygotowanie:
Jarzębinę umyjcie. Na 24 godziny włóżcie do zamrażalnika. Po tym czasie zasypcie cukrem i odstawcie na tydzień. Po tygodniu dodajcie wódkę. Maliny w osobnym słoju zasypcie cukrem (tak jakbyście robili sok). Po tygodniu połączcie z jarzębiną. Po 2 miesiącach zlejcie i odfiltrujcie alkohol. Jarzębinówka jest wspaniała - z czasem nabiera bardziej wyrazistego smaku. Właśnie nastawiłam nową nalewkę. Tymczasem pozostała mi z 2006 roku ;)



Polecam też przepis na dyniówkę.

wtorek, 18 września 2012

Chleb domowy - przepis

Nie jadam pieczywa. Jednak od czasu do czasu robię chleb - najprostszy chleb na zakwasie. Przepis na chleb wbrew pozorom jest bardzo prosty.



Składniki:
zakwas (minimum 3 łyżki)
1/2 kg mąki (mogą być mieszane, ale musi być żytnia)
szklanka wody gazowanej
szklanka wody niegazowanej (ciepłej)
1 łyżeczka cukru
1,5 łyżeczki soli
otręby, pestki, płatki owsiane - co kto lubi
masło
oliwa lub olej



Przygotowanie:

Mąkę (ja dałam mąkę żytnią razową i mąkę orkiszową) wymieszajcie z zakwasem i wodą. Odkładamy 3 łyżki zakwasu na następny raz (zakwas w lodówce wytrzymuje 2 tygodnie).

Dodajcie cukier, sól i dodatki - pamiętajcie, że im więcej nasionek i płatków- tym chleb cięższy  - proponuję więc dać nie więcej niż szklankę na pierwszy raz.



Przełóżcie ciasto do 2 foremek keksowych wcześniej nasmarowanych masłem i wysypanych bułką tartą. Przykryjcie ściereczką i odczekajcie 12 h. Nasmarujcie wierzch olejem, żeby zrobiła się ładna skórka. Po tym czasie pieczcie w piekarniku nagrzanym do 180 stopni przez 1 h 15 min.



Taki chleb wytrzymuje około tygodnia.




Polecam też przepis na tartę z botwiną.

czwartek, 13 września 2012

Sernik - przepis

Sernik to moje wspomnienie z dzieciństwa. Najbardziej smakuje mi prosty sernik bez zbędnych aromatów.




Składniki:

na kruche ciasto
kostka masła
2 szklanki mąki krupczatki
2 żółtka
1/4 szklanki cukru
kwaśna smietana


na masę:
1 kg mielonego sera
3/4 szklanki cukru
7 jajek
rodzynki
laska wanilii
4 łyżki kaszy manny
1/2 kostki masła
skórka z cytryny

opcjonalnie owoce lub dżem


Przygotowanie:
Zróbcie kruche ciasto: zimne masło połączcie szybko z mąką (ja siekam nożem). Żółtka ubijcie ze śmietaną (3-4  łyżki) i cukrem i dodajcie do mąki i masła. Jeśli całość będzie za sucha - dodajcie jeszcze odrobinę śmietany. Po uzyskaniu gładkiej masy podzielcie ciasto na 2 części. Jedną schowajcie do zamrażalnika (będzie na kolejny sernik lub tartę) a drugą część do lodówki.



Jajak i cukier ubijcie na gładką masę. Dodajcie masło i ser. Na koniec dodajcie rodzynki (wcześniej moczę je w rumie), wanilię (wystarczy laskę wanilii przekroić na pół i nożem wyskrobać aromatyczną zawartość, "puste" laski wanilii wrzucam do słoiczka z cukrem i po jakimś czasie mam domowej roboty cukier waniliowy), świeżo otartą skórkę z cytyrny i kaszę mannę.



Tortownicę wyłóżcie kruchym ciastem z lodówki. Nakłujcie widelcem. Na ciasto latem rozkładam owoce, zimą cienką warstwę dżemu. Teraz wystarczy wylać masę serową. Sernik pieczcie w temperaturze 180 stopni przez około 1,5 godziny.
Smacznego



Polecam też przepis na tartę cytrynową.

środa, 12 września 2012

Frittata - ekspresowe danie - przepis

Frittata to szybkie i proste danie z resztek, przypominające omlet. W zależności od tego co mam w lodówce robię frittatę z mięsem (wcześniej ugotowanym), szpinakiem, oliwkami. Dziś frittata z kurkami i makaronem.



Składniki:
3 jajka
duża garść makaronu rosołowego (opcjonalnie)
kurki
masło klarowane
oliwa z oliwek
2 łyżki tartej bułki
sól, pieprz
pieprz etiopski
szczypiorek


Przygotowanie:
Kurki dokładnie umyjcie, osuszcie i usmażcie na oliwie z oliwek i maśle klarowanym. Doprawcie solą i pieprzem. Zdejmijcie kurki z patelni. Na tej samej patelni podsmażcie makaron (ugotowany, który np. został wam z obiadu) - około 5 minut. Jajka, sól, pieprz i bułkę tartą wymieszajcie razem i wylejcie na makaron. Na wierzch wyłóżcie kurki. Podsmażajcie z jednej i drugiej strony aż jajka się zetną. Wierzch posypcie pieprzem etiopskim i szczypiorkiem.  Frittata znika błyskawicznie...



Polecam też przepis na ekspresową tartę z borówkami.

wtorek, 11 września 2012

Prosta zupa z dyni - przepis





Sezon na dynie rozpoczęty. Zupy dyniowe należą do moich ulubionych - i te słodkie i na ostro. Tym razem zupa dyniowa o delikatnie ostrym smaku.



Składniki:
1 kg dyni
1/2 małej cukinii
2 ziela angielskie
5 ziarenek pieprzu
listek laurowy
pieprz etiopski
suszone warzywa (lub kostka rosołowa)
sos sojowy
2 ząbki czosnku
garść pestek słonecznika
płatki migdałowe
jogurt
oliwa z oliwek
sos z octu balsamicznego
3 ugotowane, pokrojone w kostkę ziemniaki



Przygotowanie:
Dynię oczyśćcie i pokrójcie na małe kawałki (ja miałam odmianę, której nie trzeba obierać). Cukinię pokrójcie ze skórką. W rondlu rozgrzejcie oliwę. Podsmażajcie dynię - około 10 minut. Dodajcie cukinię i pokrojony czosnek i podsmażajcie jeszcze przez około 5 min. Po tym czasie dodajcie wodę, pieprz, ziele angielskie, listek laurowy, pieprz etiopski, suszone warzywa. Po około 20 minutach  zmiksujcie wszystko na gładką masę. Na koniec doprawcie sosem sojowym (zamiast soli), dodajcie pestki słonecznika i pokrojone w kostki ziemniaki.



Na talerzach udekorujcie jogurtem, sosem balsamicznym i płatkami migdałowymi. Zupa dyniowa jest cudownie kremowa i wdzięczna, by nadać jej smak taki, jaki lubimy.



Polecam też przepis na dyniówkę.

poniedziałek, 10 września 2012

Domowe pesto - jak zrobić





Przepadam za bazylią. Pesto mogłabym jeść niemal codziennie. Jak zrobić świeże pesto z polskich składników? Nic prostszego.


Składniki:
pęczek bazylii
garść migdałów
oliwa z oliwek
pieprz
odrobina parmezanu



Przygotowanie:
Bazylię dokładnie umyjcie i osuszcie. Ja do pesto wykorzystuję jedynie listki. Łodygi bazylii mogą być łykowate. Przekładam listki bazylii do blendera, zalewam odrobiną oliwy i miksuję.



Dodaję migdały (zamiast orzeszków piniowych), pieprz i parmezan (ilość według uznania, dla podbicia smaku) i jeszcze trochę oliwy (trzeba kontrolować ilość, żeby pesto nie było za gęste).


Pesto podałam z makaronem radziwiłłowskim (z 20 jajek od zielononóżek, bez dodatku wody) i posypałam tartym parmezanem. Pesto domowej roboty jest obłędnie dobre.





piątek, 7 września 2012

Zupa z cukinii - przepis






Zupę cukiniową można robić na wiele sposobów. Ja dodałam do niej ziemniaki i anchois. Wyszła rewelacyjna - w dwóch wariantach: zwykłej zypy z cukinii i kremowej zupy cukiniowej. A Wy jaką wolicie?



Składniki:
1/2 dużej cukinii
4 duże ziemniaki
2 ząbki czosnku
4 anchois
4 pomidory suszone
suszone warzywa
nasiona słonecznika
pieprz, sól
liść laurowy
zioła: mięta, tymianek, oregano
kilka listków świeżej bazylii
kilka pomidorków koktajlowych
oliwa z oliwek
sos balsamiczny



Przygotowanie:
Cukinię pokrójcie i usuńcie nasiona. Posólcie i odlejcie wodę. Do dużego garnka wlejcie wodę, dodajcie cukinię, drobno pokrojone ziemniaki, czosnek, zioła (oprócz bazylii), nasiona słonecznika, anchois (dałam zamiast soli), suszone warzywa (używam zamiast kostek rosołowych dla wzmocnienia smaku), suszone pomidory. Na koniec podlejcie całość oliwą (4-5 łyżek). Gotujcie tak długo aż wszystkie warzywa zmiękną. 



Na koniec dodajcie kilka pomidorków koktajlowych (dostałam z ogródka od mamy mojej koleżanki - obłednie aromatyczne). Teraz czas na świeżą bazylię.




Możecie też wszystko zmiksować. Taką wersję na talerzu podlałam dodatkowo oliwą i sosem balsamicznym o zapachu białych trufli. Nie żałowałam go, ale smak - obłedny.




Polecam też przepis na prostą zapiekankę z cukinii.


czwartek, 6 września 2012

Faszerowane kalmary - jak zrobić

Kalmary są wdzięczną bazą dla wielu potraw. Faszerowane kalmary to dopiero pole do popisu. Dziś nadziane krewetkami w sosie oliwkowym.



Składniki:

kilka "tuszek" z kalmarów
1 kg krewetek koktajlowych
duży słoik zielonych oliwek bez pestek
sól, pieprz
puszka pomidorów pokrojonych w kostkę
oliwa z oliwek
oregano
cząber
rozmaryn
tymianek
1/2 szklanki białego wina

Przygotowanie:
3/4 oliwek wraz z zalewą wrzućcie do rondla, dodajcie 3/4 pomidorów z puszki, przyprawy i duście na wolnym ogniu.
Pozostałe oliwki drobno posiekajcie. Wymieszajcie z krewetkami (wcześniej rozmrożonymi) i pozostałą częścią pomidorów. Dodajcie odrobinę oliwy (2-3 łyżki) i przyprawcie - ja dałam tylko sól i pieprz, tak żeby aromat ziół pochodził z sosu. Powstałą masą nadziewajcie kalmary. Żeby masa nie wypadała końcówkę kalmara zepnijcie wykałaczką. Możecie też ponacinać kalmary  - tak jak czasami nacina się kiełbaski - uważając, żeby nie przeciąć skórki. Na patelni rozgrzejcie oliwę. Obsmażcie kalmary na złoty kolor z każdej strony. Przełóżcie do rondla i duście przez około godzinę. Wino wlejcie na patelnię po smażeniu kalmarów i powstały sos przelejcie do rondla. Na drugi dzień kalmary smakują jeszcze lepiej. Możecie wymyślać własne nadzienia. Ja już się zastanawiam nad kolejnym.



Polecam też przepis na tartę z kaszą gryczaną.

środa, 5 września 2012

Nalewka z cytryny - przepis

Sezon na nalewki oficjalnie rozpoczęty. Nalewka cytrynowa jest prosta i smaczna. Do dzieła.



Składniki:
1 kg cytryn
1/2 litra spirytusu
2 szklanki cukru
4 szklanki wody
laska wanilii (opcjonalnie)


Przygotowanie:
Cytryny dokładnie umyjcie. Obierzcie skórki z cytryn i wyciśnijcie sok. Wodę zagotujcie z cukrem.
Do ostudzonej wody dodajcie wyciśnięty dok z cytryny i skórki. Przelejcie do słoja i odstawcie w ciemne miejsce na około  2-3 tygodnie. Po tym czasie dodajcie spirytus. Po miesiącu usuńcie skórki i przelejcie nalewkę do butelek. Ja dodaję jeszcze laskę wanilii dla podbicia aromatu.  Cytrynówka jest obłędnie dobra. Zaręczam, że posmakuje każdemu.




Polecam też przepis na nalewkę  z białych porzeczek.

wtorek, 4 września 2012

Cukinia w cieście naleśnikowym - jak zrobić

Znów cukinia? Tak, i pewnie jeszcze do końca września cukinia będzie królować na moim stole. Tym razem smażona w cieście naleśnikowym.





Składniki:
1 średniej wielkości cukinia
sól, pieprz
oliwa z oliwek
2 jajka
mąka
mleko



Przygotowanie:
Cukinię obierzcie. Usuńcie nasiona. Pokrójcie na dość małe kawałki, żeby się cała dobrze usmażyła.
Przygotujcie ciasto naleśnikowe. Jajka ubijcie z odrobiną mleka. Dodajcie tyle mąki, tak żeby było trochę bardziej gęste niż na klasyczne ciasto na naleśniki. Posólcie, popieprzcie. Dodajcie do ciasta  2 łyżki oliwy.



Na patelni rozgrzejcie oliwę z oliwek. Cukinie obtaczajcie w cieście i smażcie na złoto z każdej strony. Po około 1,5-2 minutay na każdą stronę. Smażona cukinia w cieście naleśnikowym smakuje świetnie.



Polecam też przepis na smażoną rukolę.