wtorek, 27 listopada 2012

Duszone gęsie serca - przepis







Nie przepadam za podrobami, ale czasami próbuję coś z nich ugotować. Tym razem udusiłam gęsie serca w białym winie.



Składniki:

3/4 kg gęsich serc
3 szalotki
pieprz
sól
3/4 szklanki białego wina
liść laurowy
3 ziela angielskie
oliwa


Przygotowanie:

Serca umyjcie i podsmażcie na oliwie. Dodacjcie drobno posiekaną szalotkę. Jak cebula się zeszkli zalejcie wszystko winem. Dodajcie przyprawy. Duście jeszcze przez około 10 minut. Gęsie serca na drugi dzień smakują jeszcze lepiej.


Podałam je z marynowaną cukinią (bardzo cienko pokrojoną cukinię obsmażam na złoto z każdej strony - potrzeba do tego dużo tłuszczu). Przekładam do słoiczka - układam warstwami i przesypuję oregano, bazylią, chili i czosnkiem. Zalewam octem balsamicznym. Po tygodniu jest fenomenalna.

piątek, 23 listopada 2012

Błyskawiczne babeczki - jak zrobić

Czasami nie mam siły gotować i piec. Robię wtedy ekspresowo babeczki z masą kajmakową.



Składniki:
opakowanie kruchych babeczek (kupuję w cukierniach)
puszka masy kajmakowej
wiórki kokosowe (ja dałam 3 łyżki)
3 łyżki serka mascarpone
łyżeczka wody różanej
konfitura z morwy



Przygotowanie:
Masę kajmakową mieszam z wiórkami, mascarpone i wodą różaną. Powstała masą napełniam babeczki. Wierzch dekoruję konfiturą z morwy. Gotowe ;)




czwartek, 22 listopada 2012

Oszukane foie gras - jak zrobić

Uwielbiam wątróbki. Cielęcą, drobiową. Wypróbowałam przepis na wątróbki indycze udające foie gras.



Składniki:
3/4 kg oczyszczonych wątróbek indyczych
oliwa
2 szalotki
sól
pieprz
pieprz marynowany (7 ziarenek)
1/2 szklanki białego wina
kwaśna śmietana (3-4 łyżki)
łyżka pasty z kaparów
łyżka pasty z oliwek
2 plastry wędzonego boczku





Przygotowanie:

Wątróbkę podduście na oliwie z dodatkiem pieprzu i białego wina. Pod koniec duszenia dodajcie sól. Jak wątróbki ostygną, wrzućcie je do blendera, dodajcie pozostałe składniki (przyprwy według uznania) i pokrojony boczek. Zmiksujcie wszystko razem. Jeśli pasta będzie za gęsta, dodajcie więcej śmietany. Oszukane foie gras z wątróbek indyczych smakuje ewelacyjnie!








poniedziałek, 12 listopada 2012

Sos dyniowy - jak zrobić

Sezon dyniowy w pełni, więc trzeba to wykorzystać. Sos z dyni, mleka kokosowego jest świetnym dodatkiem do dań mięsnych.



Składniki:
1 mała dynia (obrana i dość drobno pokrojona)
butelka białego  wytrawnego wina
zielony marynowany pieprz
sól
puszka mleczka kokosowego (250 ml)
oliwa z oliwek





Przygotowanie:

Dynię podsmażcie na oliwie. Jak będzie miękka, dolejcie wino. Duście tak długo aż dynia zacznie się rozpadać. Doprawcie solą i zmiksowanym marynowanym pieprzem (dodajcie według uznania). Na koniec mleko kokosowe.
Ja robię więcej - dzielę na porcje i zamrażam. Potem wykorzystuję jako dodatek do sosów mięsnych.




niedziela, 11 listopada 2012

Halaszle - węgierska zupa rybna








Nigdy nie lubiłam zup rybnych. Ale węgierska zupa rybacka jest wyjątkowa. Musicie spróbować.



Składniki:
filet z tołpygi
2 filety z suma
duża cebula
papryka mielona słodka i ostra
sól
pieprz
4 ziemniaki
słodka papryka świeża (najlepiej zielona)
włoszczyzna (bez kapusty)
węgierski makaron tarhonya (ale może być też dowolny drobny makaron, ugotowany al dente)
ziele angielskie
liść laurowy
kminek
2 pomidory
2 ząbki czosnku
garść fasolki szparagowej
oliwa z oliwek



Przygotowanie:
W dużym rondlu na łyżce oliwy zeszklijcie posiekaną cebulę. Odstawcie do wystygnięcia. Wsypcie łyżkę mielonej słodkiej papryki i wedle uznania ostrej (albo w ogóle, jeśli nie lubicie). Wymieszajcie starannie. Na to połóżcie ziemniaki pokrojone w kostkę, pokrojone pomidory, marchewkę pokrojoną w plastry, pietruszkę pokrojoną w kostkę, ćwiartkę dużego selera. Dodajcie trochę pieprzu ziarnistego (5-10 ziarenek), 5 ziaren ziela angielskiego, 3 listki laurowe, 1/2 łyżeczki soli gruboziarnistej, trochę kminku, posiekany czosnek. Umyty i sprawiony filet z tołpygi połóżcie na warzywach. Na to starannie umyte zielone liście pora i nać selera i pietruszki. Zalejcie wodą, tak by było jej o centymetr więcej niż warzyw. Przykryjcie i na małym ogniu gotujcie godzinę. Nie mieszajcie w trakcie gotowania. Po godzinie usuńcie liście pora, nać selera i pietruszki. Dosypcie pokrojoną w kostkę paprykę i fasolkę, białą część pora, ułóżcie sprawione i umyte filety z suma. Podlejcie wodą. Doprowadźcie do wrzenia na małym ogniu. Spróbujcie i ewentualnie dosólcie i dopieprzcie. Gotujcie na małym ogniu pod przykryciem. Filety z suma nie powinny się rozpadać. Tołpyga tak. W międzyczasie ugotujcie makaron.
Na talerze nasypcie odrobinę makaronu. Nałóżcie zupę z warzywami, na samym wierzchu połóżcie suma. Możecie doprawić śmietaną.
Pozostałą zupę możecie zmiksować i następnego dnia podać razem z groszkiem zielonym lub fasolką szparagową.


środa, 7 listopada 2012

Soczewica z kurczakiem - jak zrobić




Uwielbiam soczewicę. I jako dodatek, i zupę z soczewicy. Dziś na duży apetyt nie dla wegetarian z kurczakiem, choć jestem przekonana, że bez kurczaka smakowałaby równie dobrze. 



Składniki:
puszka soczewicy
filet z piersi kurczaka
pomidory z puszki pokrojone w kostkę
sól
pieprz
ziele angielskie
listek laurowy
oliwa z oliwek

Przygotowanie:
Kurczaka pokrójcie na drobne kawałki i podsmażcie na oliwie. Jak się zrumienią doajcie soczewicę wraz z sosem i pomidory wraz z sosem. Przyprawcie. Duście tak długo, aż sos stanie się gęsty. Na drugi dzień soczewica z kurczakiem smakuje jeszcze lepiej! Smacznego. 


wtorek, 6 listopada 2012

Ostra zupa dyniowa - jak zrobić, zjeść i przeżyć ;)

Zupa dyniowa nie musi łagodna i delikatna w smaku. Może być ostra i rozgrzewająca - na jesień i zimę.





Składniki:
mała dynia
oliwa z oliwek
mleczko kokosowe (mała puszka)
sól
pieprz
pieprz etiopski
kolendra mielona
pomidory z puszki drobno pokrojone
garść pestek dyni i słoncznika
papryczka chili



Przygotowanie:
Obraną dynię pokrójcie na małe kawałki i podsmażcie na oliwie z oliwek. Jak się zacznie rumienić, dodajcie wszystkie przyprawy. Chili drobno posiekajcie (dodajcie tyle, żebyście mogli potem zjeść). Jak przyprawy delikatnie się podsmażą  (około 30 sekund na dużym ogniu), dodajcie pomidory z puszki i duście wszystko przez około 5 minut. Teraz zelejcie dynię gotowaną wodą (około 3/4 litra). Gotujcie przez 20 minut i zmiksujcie wszystko. Teraz czas na mleczko kokosowe i pestki. Mleko kokoswe w pierwszym momencie łagodzi chili, potem dopiero czuć, że nasza zupa nie jest taka delikatna, więc uważajcie. Pikantna zupa dyniowa jest świetna na jesienne wieczory.



Polecam też delikatną zupę z dyni z migdałami.

niedziela, 4 listopada 2012

Musaka - na zimne wieczory

Jagnięcina to niezbyt popularne u nas mięso. Warto poeksperymentować, bo dobrze zrobione smakuje obłędnie. Musaka to jedno z bardziej aromatycznych dań.



Składniki:
3/4 kg mielonej jagnięciny
2 ząbki czosnku
cebula
3 duże pomidory
sól
pieprz
średniej wielkości cukinia
bazylia
oregano
tymianek
owczy ser
oliwa



Przygotowanie:
Na rozgrzanej oliwie podsmażcie pokrojone czosnek i cebulę. Jak się zeszklą wrzućcie mięso, sól, pieprz i zioła. Smażcie mieszając, tak by porozbijać grudki mięsa. Mięso zdejmijcie z patelni. Na patelni usmażcie plastry cukinii. Nalejcie nieco oliwy do żaroodpornego naczynia odrobinę oliwy - wysmarujcie nią dno i boki. Teraz układajcie warstwy cukinii, mięsa. Na mięsie połóżcie pokrojone w plastry pomidory i pokruszony ser owczy. Na koniec dajcie warstwę cukinii i pomidorów. Każdą warstwę delikatnie przesypcie solą, pieprzem i ziołami. Zapiekajcie w piekarniku nagrzanym do 150 stopni przez około 1/2 h. Musaka to idealne danie na jesienną kolację.



sobota, 3 listopada 2012

Rosół z kurkami - jak zrobić

Sezon na grzyby powoli się kończy. Kurki to nie tylko grzyby na jajecznicę z kurkami czy sos kurkowy. Rosół z kurkami smakuje  rewelacyjnie.



Składniki:

1,5 litra rosołu z gęsi
3/4 kg kurek



Przygotowanie:
Rosół z gęsi zróbcie tak, jak klasyczny rosół z kury. Mięso gęsi oddzielcie od kości, podzielcie na małe kawałki i dodajcie do rosołu. Posiekane kurki wrzućcie do rosołu i gotujcie około 5 minut. Tak przygotowany rosół z kurkami smakuje obłędnie.



Polecam też jajecznicę z kurkami.